piątek, 7 czerwca 2019

Studia a praca

W jednym z moich wpisów wspominałam już jak ta sytuacja wygląda, gdy przyjeżdża się do Danii i szuka pracy. Dzisiaj poruszę inny aspekt tego tematu.

Jesteś w trakcie studiów. AP Degree jest skończone, trzeba iść dalej. A może właśnie jesteś w trakcie licencjatu czy magistra?
Masz pracę dorywczą, weekendowo robisz w hotelu/restauracji/domu towarowym/roznosisz gazety/opiekujesz się dzieckiem sąsiadów, ale to jest malo istotne; pieniądze są, SU(dofinansowanie) jest i czas na naukę, 
przyjaciół, na hobby i prywatne życie też jest. Czego chcieć więcej?... 
Może nawet nie musisz pracować, jesteś w stabilnej, zadowalającej sytuacji i masz jeszcze więcej czasu na to wszystko. Przecież studiujesz, to bardzo ważne, żeby oddawać projekty na czas i zdobywać wiedzę, którą później można wykorzystać w przyszłej pracy.

Powszechnie jednak wiadomo, że aby dostać pracę, trzeba mieć doświadczenie.
Jak to wygląda tutaj, w Danii?
Jakiś czas temu w duńskiej telewizji pojawiła się informacja, że duńskie firmy coraz rzadziej zatrudniają ludzi zaraz po ukończeniu studiów, boją się; studenci są zestresowani, w końcu to pierwsza praca; pracownicy muszą nauczyć "nowych" nie tylko zasad pracy, ale również systemu, a czasem też i czysto praktyczno-teoretycznych rzeczy.

My, młodzi, wypuszczeni na rynek pracy czujemy się sfrustrowani i zagubieni, chcemy zrobić wszystko jak najlepiej; przecież w szkole uczyli nas inaczej, w szkole nie pokazali nam tego i nie powiedzieli tamtego. A firmy boją się nas zatrudniać, wolą płacić te same pieniądze komuś, kto ma już doświadczenie i lepiej wie, co się dzieje dookoła.
Dlatego czasem w miarę możliwości warto jest porzucić tą wygodną, dorywczą pracę lub przyjemny, studencki styl życia i znaleźć pracę w naszym zawodzie. Wiadomo, że to nie jest łatwe. 
Na duńskim rynku pracy można znaleźć wiele ofert w wielu wybranych kierunkach. Strony jak jobindex, jobbank czy graduate online oferują szeroką gamę pracy w każdym zawodzie. 

Jednym z plusów jest oczywiście doświadczenie. W szkole uczą Cię jak funkcjonuje firma od zewnątrz, tu masz okazję zobaczyć jak to wszystko wygląda od wewnątrz. Poznajesz dużo ludzi; kto wie, może któryś z nich będzie ważną osobą w Twoim życiu lub pomoże Ci pójść dalej?
Pracujesz 15h w tygodniu, co w połączeniu ze szkołą daje 5cio dniowy tydzień roboczy - weekend jest wolny, można odpocząć.

Ponadto charakterystyką pracy studenckiej jest brak presji. Nie zmuszą Cię do niczego, a jeśli coś zrobisz źle - nawet nie poniesiesz srogich konsekwencji, w końcu jesteś studentem, uczysz się. Dostajesz studencką wypłatę i nikt nie oczekuje, że wiesz wszystko. To również daje poczucie bezpieczeństwa i komfort. 


Kiedy szukać takiej pracy?

Teoretycznie można spróbować już po zdobyciu AP degree, jednak najlepiej jest to zrobić ok. pół roku przed praktykami podczas robienia licencjatu(ewentualnie magistra).
Jeśli uczysz się na pełnym programie licencjatu, możesz zacząć szukać takiej pracy po roku/półtora od rozpoczęcia nauki.
Ogólnie rzecz biorąc styczeń jest pechowym miesiącem na aplikowanie - firmy budzą się z bożonarodzeniowego świętowania i uświadamiają sobie, że wydali nieco więcej na firmową Wigilię, niż przewidywali.
Z drugiej strony szukanie pracy to czyta loteria - jeśli ktoś ma Cię zatrudnić, na pewno to zrobi.
Od czasu do czasu warto jednak pomóc losowi i "podkoloryzować" sytuację.


Nie sugeruję tutaj zmyślania ani opowiadania niestworzonych rzeczy na swój temat - raczej chodzi mi o lepsze podejście do kwestii aplikacji.

Zacznijmy od CV - papierowego/multimedialnego podania o pracę.
Minęły czasy Word'a i Clipart'a - nie wciskajmy na siłę 5 kolorowych czcionek i obrazków telefonu, komputera i stosu CD do naszej prezentacji. Lepiej zrobić prosto, a estetycznie.

Duńczycy uwielbiają lekki, piękny, nordycki design - można to zauważyć chociażby w supermarketach, gdzie zwykła śmietanka do kawy wygląda jak najsmaczniejszy napój pod słońcem, którego opakowanie po prostu kusi aby spróbować.
W dzisiejszych czasach technologia i internet dają nam nieskończone możliwości do napisania atrakcyjnego CV. Jako dobry przykład możemy wziąć np. Google Docs - tutaj możemy wybrać ładną czcionkę do nagłówka, dodać kolor akcentu oraz napisać wszystko w podpunktach. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do pracy z Microsoftofskim Word'em możemy ściągnąć darmowe szablony do CV.
W wypadku kompletnego braku pomysłów warto poszukać inspiracji - zarówno Google, Pinterest jak i Behance posiadają zadowalającą bazę ładnych obrazków CV.


Przed pójściem na rozmowę warto zadbać o higienę i czyste ubranie - czyste niekoniecznie musi oznaczać "oficjalne". W Danii zwyczaj ubierania się w białe koszule na rozmowy kwalifikacyjne umarł wraz z zwyczajem zwracania się per "Pan/Pani". Mieszkańcy tego kraju od dawna stawiają na wygodę, więc założenie typowych sportowych butów(serio, takich na siłownię) do marynarki będzie czymś kompletnie zwyczajnym w ich przekonaniu.
Oczywiście oficjalny strój zawsze wygląda ładnie, ale jednak najważniejsze jest aby był schludny i nie śmierdział.

Podczas rozmowy potencjalni pracodawcy cenią pewność siebie. Wiem, łatwo mówić. Wystarczy jednak się uśmiechać i pewnie odpowiadać na pytania...i tutaj chyba nie ma co owijać w bawełnę, ale czasami jeśli nie zna się odpowiedzi na pytanie warto pobawić się w polityka i opowiedzieć o czymś innym. Serio - to pomaga. Widzę to chociażby po osobach które przewinęły się przez rozmowy o pracę w mojej obecnej firmie...

Jeśli już się dostanie pracę warto pamiętać o tym, że to Ty decydujesz, czy chcesz tam zostać.
Nie każda praca od razu przypadnie do gustu; czasami trzeba się wdrążyć w system i dać sobie parę tygodni na integrację. Innym razem po prostu trzeba to rzucić i poszukać czegoś innego. 


Studencka praca - praktyki za darmo?

Może się również zdarzyć, że pracodawca będzie chciał Cię przyjąć na darmowe "praktyki"...nie ukrywam, jeśli oferta jest interesująca i do tego potencjalnie MOGĄ Cię zatrudnić po praktykach pewnie warto to rozważyć...czy aby na pewno?

Teoretycznie zdobędziesz doświadczenie, praktycznie zacznie Ci brakować pieniędzy. A co jeśli po tych 3 miesiącach wcale nie będą chcieli Cię zatrudnić, lub powiedzą, że nie mają pieniędzy na wypłaty, ale dalej chcą Cię mieć w drużynie?
Różnie wychodzi z tymi darmowymi pracami studenckimi - z mojego doświadczenia wiem, że nie są warte czasu ani nerwów. Nie oszukujmy się - zaczynając taką pracę jednak prędzej czy później zaangażujesz się w nią i jednak będzie Ci zależeć na ukończeniu zadań.

Osobiście odradzam pracowanie za darmo. Praktyki - ewentualnie tak. Praca studencka - jak sama definicja mówi, powinno się za nią dostawać wypłatę.






















14 komentarzy:

  1. Pracę ze studiami połączyć nie jest łatwo w Polsce, a co dopiero w innym kraju. Wszędzie obowiązują inne standardy, do których należy się dostosować. Co do pracy to również uważam, że nie powinno się pracować za darmo. Jeśli wykonujesz dla kogoś jakąś pracę, powinien Ci za to zapłacić. Jeśli dopiero się uczysz to powinieneś dostać choćby jakąś część tego, na co zasługujesz :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Super wpis. Wszystko co należy wiedzieć w jednym miejscu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Studiując zaocznie można pogodzić naukę z pracą na etacie. Oczywiście wymaga to zaangażowania, trzeba liczyć się, że czasu na wszystko jest mało, ale za to zdobywa się wykształcenie przy okazji żyjąc na własny koszt.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jakby komentarzy było więcej to na pewno było by bardzo dobrze.

    OdpowiedzUsuń
  5. Myślę, że obecnie w Danii nie brakuje ofert pracy. Na stronie agencji https://www.bluecollar.pl/ widziałam sporo interesujących ofert.

    OdpowiedzUsuń
  6. Według mnie obecnie wiele osób szuka interesującej i dobrze płatnej pracy, dlatego polecam Wam sprawdzić usługi https://www.bluecollar.pl . Specjalizują się w dostarczaniu wykwalifikowanego personelu dla duńskich pracodawców.

    OdpowiedzUsuń
  7. Studia nie są potrzebne, aby mieć fajną i dobrze płatną pracę. Wystarczy zrobić prawo jazdy kategorii CE. Praca kierowcy jest bardzo ciekawa, a i zarobki są najgorszego.

    OdpowiedzUsuń
  8. Niełatwo jest pogodzić studia z pracą. Oczywiście wszystko zależy od kierunku. Osoby, które mają mniej nauki, mają ułatwione zadanie na tym polu.

    OdpowiedzUsuń
  9. Ciężko połączyć studia z pracą ale nie jest to niemożliwe :)
    Wystarczy dobrze poszukać a ostatecznie taka pracę dodatkową można dostać w MCdonald albo KFC

    OdpowiedzUsuń
  10. Po zakończeniu studiów zderzyłem się z ogromną ścianą. Okazało się, że praca w zawodzie wcale nie jest taka fajna jak sobie wyobrażałem.

    OdpowiedzUsuń
  11. A co powiecie na dualny model studiowania? Z tego co wiem działa to już w Polsce. Tutaj https://edunet-poland.pl/ znajdziecie szczegóły. Sama rozważam skorzystanie z tej opcji. Doświadczenie i dyplon za jednym zamachem to bardzo dobra opcja.

    OdpowiedzUsuń
  12. Dobrze napisane CV to absolutna podstawa powodzenia misji pod tytułem "poszukiwania pracy". Brzydkie i mało rzucające się w oczy CV przejdzie bokiem i zaginie wśród wielu papierków. Jednak jeśli swoim CV przykujemy uwagę rekrutera to mamy niemalże pewność że dostaniemy robotę.

    OdpowiedzUsuń
  13. Pracowanie w czasie studiowania to najlepsza opcja jaka tylko może być. Nie dość że zdobywamy papier magistra i/lub inżyniera to jeszcze nabywamy przez ten czas doświadczenie. Pod koniec studiów o wiele łatwiej znaleźć pracę w zawodzie

    OdpowiedzUsuń
  14. Mogę Wam wszystkim polecić sprawdzić stronę https://www.bluecollar.pl , na której znajdziecie ofertę firmy BlueCollar, która zajmuje się dostarczaniem wykwalifikowanych pracowników dla przedsiębiorców z Danii. W razie pytań, wszystkie informacje o ofercie oraz kontakt znajdziecie na stronie.

    OdpowiedzUsuń